Криптовалюта замість доларів: Як Мугабе підірвав Біткойн у Зімбабве

Після захоплення військовими столиці Зімбабве Хараре вартість Біткойна у Зімбабве злетіла майже до $14 тис. доларів. Ця країна, нагадаємо, є одна з бідніших у світі

Криптовалюта замість доларів: Як Мугабе…

Цей тиждень став справді історичним для Зімбабве. 15-го листопада армія взяла під контроль столицю країни, місто Хараре, а 93-річного президента Роберт Мугабе, який фактично керує Зімбабве 37 років, заточили у власному будинку. Це сталося у відповідь на його бажання розчистити шлях для передачі влади своїй дружині, 52-річній Грейс. Тоді як військові бачать наступником 75-річного ветерана боротьби за незалежність, звільненого віце-президента Емерсона Мнангагву. Після звільнення Мнангагви Робертом Мугабе, який ще й почав чистки від його прибічників у партії "Зану-ПФ", воєначальник Константіно Чівенга спочатку пообіцяв, а потім увійшов з армією до Хараре, захопивши телецентр і взявши під контроль місто, включно з будинком Мугабе.

Нібито ведуться переговори про відставку президента і передачу влади. Вчора навіть з'явилися фотографії Мугабе, який говорить з військовими у власному будинку. Також розглядається варіант, що 93-річний президент досидить у кріслі до виборів, які мають відбутися влітку 2018-го і потім піде.

Такі події не могли не позначитися на житті звичайних зімбабвійців. Втім, як виявилося, в одній з найбідніших країн світу (ВВП на душу населення становить $1,027, в Україні $2,262) суттєво підскочив Біткойн, про що почали писати всі світові ЗМІ. Зрозуміло, що виникає питання: невже у Зімбабве він має настільки велике значення?

Що там відбувається з грошима

Справа в тому, щоз 2009 року Зімбабве вирішила відмовитися від власної валюти. Все через роки гіперінфляції, яка зробила її непотрібною. Ви маєте пам'ятати різні мемчики і фотографії із людьми, які приходили в магазин за хлібом із валізою, набитою грошима. Це були зімбабвійці, які витрачали сотню тисяч їхніх доларів на один "батон".

Офіційним засобом розрахунків у країні став долар США. Але його постійно не вистачає, в 2016-му році у Зімбабве відбулася емісія так званих гарантійних зобов'язань (bond notes) зімбабвійського Резервного банку прирівняних до долара США. Загальний обсяг емісії склав $10 млн. Через це у країні навіть почалася паніка, мовляв, скоро гіперінфляція у 500 млрд відсотків повернеться...

З 2009 року бізнес у країні використовує ряд іноземних валют. Майже всі внутрішні операції здійснюються із використанням дебетових карт або переказів з мобільних телефонів. Процвітає чорний ринок через постійний дефіцит, особливо на долари США. На чорному ринку за 100 американських доларів доведеться віддати 180 так званих "золларів" - гарантійних зобов'язань, які були випущені. При цьому, попит на Біткойн у країні шалений.

Біткойн у Зімбабве?

Після початку військового перевороту курс на Біткойн у Зімбабве злетів до $13, а потім і $13,5 тис. доларів (був курс навіть $13,9). На світових ринках, на ранок 17-го листопада, його торгували по $8 тис.

Попит зріс на Golix - пункт обміну Біткойнів у Зімбабве. Все пояснюється попитом. Як пише CNN, лише за останні 24 години на Golix були продані 16 Біткойнів, а за минулий місяць - 160.

CNN зазначає, що Біткойни створюються за допомогою "видобутку" - процесу, в якому комп'ютери беруть участь у вирішенні складної математичної задачі, а переможці отримують винагороду у вигляді цифрової валюти.

"Видобуток" вимагає величезної кількості електроенергії, і Golix пояснює, що ціни на енергоносії в регіоні занадто високі, щоб зробити процес економічно ефективним.

За інформацією Reuters, популярність Біткойна у Зімбабве можна пояснити своєрідним захистом від гіперінфляції. Люди інвестують в криптовалюту, тому що депозити швидко знецінюються. Вони вкладають свої заощадження у Біткойни попри те, що дуже часто чують думку про "мильну бульбашку", якою є криптовалюта.

Біткойн - це більш дешевий спосіб зберегти гроші, оскільки ціни на нерухомість та автомобілі в країні за останній час виросли майже вдвічі.

Окрім цього, у Зімбабве дуже важко проводити міжнародні платежі через закриття банків або припинення транзакцій по картках Mastercard і Visa. Біткойном можна розрахуватися всюди. Зокрема, заплатити за освіту дітей, які вчаться за кордоном. До того ж, з ним не доводиться шукати долари у банку чи на чорному ринку, щоб купити товари у багатьох міжнародних продавців, котрі приймають цифрову валюту.

Дані Golix показують, що в жовтні були оброблені транзакції Біткойнів у розмірі $1 млн. І навіть попри те, що у Зімбабве курс досить часто стрибає із $13 до $11 тисяч, він все одно залишається найбільш бажаною інвестицією власних збережень для багатьох мешканців країни.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme